Александър Горчев, директор на Археологическия музей във Велики Преслав, пред Радио „Фокус“- Шумен
Фокус: Г-н Горчев, музеят във Велики Преслав се оказа като че ли прощъпулник за дистанционното обучение, въведено в училищата, във връзка с извънредното положение заради COVID-19 . Още през февруари вие проведохте онлайн урок с едно българско училище в Дъблин. Училище „Азбука“. Разкажете повече за тази инициатива?
Александър Горчев: Археологическият музей във Велики Преслав за първи осъществи такъв онлайн урок. По едно много добро стечение на обстоятелствата имахме контакти с две български училища в Ирландия , като замисляхме и други подобни онлайн връзки по отношение на различни годишнини, свързани с българската история и България изобщо. В случая, в разговор с една от учителките, която преди години беше наш екскурзовод стигнахме до идеята, че когато на децата от българските училища трябва да се предопават уроците за българското средновековие, като най- ярък пример в Първото българско царство можем да посочим Преслав, неговата история, управлението на тримата владетели в столичния период на града и същевременно, използвайки съвременните технологии, да предаваме на живо картина от Археологически музей, която да онагледява историческия разказ. Имахме много голям успех, гледаха ни деца, учители, родители. В продължение на около месец разработихме различни теми. Това се случи малко преди въвеждането на извънредните мерки в Европа и около 100 деца участваха на живо в този онлайн урок. Това е възможност да покажем и да представим българската история пред децата на тези наши сънародници, деца, които се раждат и израстват извън границите на нашата държава. Този образователен похват силно впечатли децата. Мисля, че успяхме да покажем в много добра светлина нашето историческо минало. Един вид направихме, наистина прощъпулник и сега виждаме, че училищата у нас вече втора седмица провеждат дистанционни часове. Нашият урок беше добре разработен, добре изпълнен и с дълготраен ефект. Това е един от начините, чрез който младите да не се откъсват от компютъра и това да е полезно за тях, а когато едно дете привикне да вижда, да чува полезните неща, това ще му помогне и за в бъдеще, това помага на България, помага и на нас, защото ни мобилизира да търсим всякакви начини да представим нашата история, нашата работа и то по начин, по който да има полза за всички. И най- вече да останем българи.
Фокус: Възможна ли е такава практика и с местните училища?
Александър Горчев: Би могло да бъде. Много съжалявам за тази екстремна ситуация, тъй като веднага след Ирландия ние подготвихме няколко онлайн урока с пет български училища в Италия, в Рим. По стечение на обстоятелствата бях там преди време, сключвах различни споразумения и бяхме подготвили няколко теми. За съжаление, към настоящия момент няма да можем да ги проведем или това ще се случи под друга форма, малко по- сложно технически, отколкото искахме. Но сме готови, и още преди началото на кризата съм обходил училищата в Преслав с предложение да се включим в техните платформи, за да помагаме, да даваме допълнителни знания и да правим по- интересно преподаването на уроците в това кризисно време. Мисля, че подобно взаимодействие е възможно и въпрос на уточняване на подробности как се включваме в общата платформа, в която на живо, децата в определен час да са пред мониторите и да споделят нашия разказ. Имаме възможност и онлайн да пуснем няколко кратки филмчета, които да онагледят развитието на Преслав, създаването на Симеоновата столица. Радваме се, че можем да покажем и Преславското съкровище, откриването му, както и различните хипотези, битуващи в научното пространство. Тук сме, независимо, че работим в редуциран състав, създадена е организация и винаги има наши колеги, археолози, историци, специалисти, уредници и можем да работим в помощ на образователната система в общината.
Фокус: Музеят обаче е затворен за посетители до второ нареждане?
Александър Горчев:Да, спазвайки разпоредбите, сме предприели тази стъпка. От началото на месец феврари музеят не е спирал да работи, включително събота и неделя. Но, на този етап няма достъп за туристи, както тук, така и до историко-археологическия резерват и информационните центрове „Дворцови комплекс“ и „Златна църква“. Не сме правили изключение до този момент. Очакваме това положение да премине възможно най- скоро и да се върнем към обичайната си дейност. Имаме идеи в процес на осъществяване. Една от тях е училище в музей, с подготовка на учебни помагала, с летни класове и т.н.
Фокус:Как стои музеят в онлайн пространството, какво от културното наследство е достъпно онлайн?
Александър Горчев: Има възможност за виртуална обиколка из старата българска столица. Всеки, който пожелае може да ни последва в социалната мрежа. Мое лично мнение е, че нищо не може да замени живото посещение в музея и живия разказ на добре подготвени екскурзоводи, археолози и историци. Живият разказ, живото докосване от близо до нашето минало остава много по- дълбоки впечатления. Онлайн наблюдението, онлайн уроците са безспорно полезни в тази кризисна среда и в съзвучие с глобалната обстановка.
Фоксус:Още една добра инициатива в профила ви рубриката „Да научим или да си спомним“?
Александър Горчев: Представяме основно събития, случили се и позабравени от нашата общественост. В навечерието на Трети март отворихме тази страница с непознати факти, личности и събития ,свързани с Велики Преслав и общината във времето от българското Възраждане, времето на национално- освободителното движение. Излязохме извън обхвата на нашия Археологически музей, но имаме такива специалисти. Идеята ми хрумна въз основа на работата ми вече няколко месеца по подготвка на издаване на албум с архитектурата на Преслав от 1880 година докъм 80-те години на 20-ти век. И в Преслав, и в Шумен има личности, които понякога незаслужено са оставени в сянката на историята и събития, които дават началото на много неща в развитието на българската държава.
Фокус:Какво ще представлява този албум?
Александър Горчев: Идеята е да покажем как се е развивал града, общината, като до старата снимка ще покажем и съвременния изглед. Надявам се, че ще бъде интересен този албум, най- вече за младите. Събрахме доста снимков материал, благодарение на хората, на друг ентусиаст от Велики Преслав, с който работим. Събрали сме материала, прегледали сме повече от 1000 -1500 фотографии на хора, носии, сгради, автомобили и т.н.
Фокус:Как гледате на случващото се сега от позицията на историк, на човек. Пресмятате ли загубите за музея, или има нещо друго, което е по- важно?
Александър Горчев: Аз съм човек, който не си прави дребни, бакалски сметки. За мен са важни хората. Загуби ще има, но ако човек е жив и здрав, всичко се възстановява. От помощ и подкрепа ще има нужда не само индустрията, но и културата и образованието. Без културата и образованието, които са ни е запазили през годините, няма как да продължим напред. Ще си възстановим икономиката, но ако загубим миналото и интереса към нас като българи, според мен, не ни чака добро бъдеще. Имаме примери от историята, след големите чумни епидемии след 1500 година в Италия, в Европа. Постепенно и бавно животът е влизал в нормални рамки, но това, което е запазено като ценност, като култура, като архитектура и до днес предизвиква интерес. Така, че нека в тази ситуация не забравяме културата, образованието и науката.
Ивелина ИВАНОВА