26 спектакъла бяха представени по време на XIV Детско-юношески театрален фестивал „Малкият принц“ във Велико Търново

Снимка: Община Велико Търново

Велико Търново. От 3 до 6 май 2019 г. в МДТ „Константин Кисимов” се проведе XIV Детско-юношески театрален фестивал „Малкият принц“, организиран от Община Велико Търново и Народно читалище „Извор – 1873” – с. Самоводене. Това съобщиха от пресцентъра на Община Велико Търново.
В продължение на четири дни публиката се наслади на 26 прекрасни спектакъла в двете възрастови групи – за детски и юношески театър. Участваха състави и школи от цялата страна, а общият брой на участниците надхвърли 400.
„Малкият принц“ отново доказа, че е един от най-големите форуми в страната в областта на любителския детско-юношески театър. Високото ниво на постановките и прекрасната игра на младите таланти донесоха истинско удоволствие на жури и публика и потвърдиха възходящата тенденция в развитието на родните театрални школи.
Авторитетното жури на фестивала в състав Николай Априлов (председател), Веселин Калановски и Стефка Златкова присъди 27 награди, осигурени от Община Велико Търново, Народно читалище “Извор – 1873” с. Самоводене и Народно читалище „Съгласие“ – гр. Дебелец:
Специалната награда на фестивала за най-добър спектакъл – статуетка „Малкият принц”, 350 лв. и грамота, бе отредена за постановката „ЯН БИБИЯН” по Елин Пелин, в изпълнение на на Театрална група „Самодейни таланти” при НЧ „Свети Климент Охридски” – Стара Загора. Режисьор на постановката е Стефан Борисов.
Първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лв., спечели Детски театрален състав „Развитие” при Народно читалище „Развитие-1870”- Севлиево, с „ЖЪЛТОТО ОКО” от Никола Русев, постановка на Никола Узунов
Втора награда за спектакъл – плакет, грамота и 250 лв. бе присъдена на Театрална школа „ЧАРЛИ” при Дирекция „Култура“ – Община Пловдив, за спектакъла „ЗЛАТОПЕРКО” от Леда Милева, постановка на Ваня Паликопова
Трета награда за спектакъл – плакет, грамота и 200 лв. бе за ТС „Щастливците” при ОУ „Неофит Рилски” – Велинград, за спектакъла „ПРИКАЗКИ ЗА СЪБУЖДАНЕ” по Джани Родари, постановка на Нина Маврикова.
Поощрителна награда за спектакъл – комплект книги и грамота, получи Театрална формация „Усмивка” при Общински център за култура и младежки дейности – Кърджали, за „ДОЛИНАТА НА УСМИВКИТЕ” по текстове на Луис Карол и Екзюпери, постановка на Русалина Майналовска.
Индивидуални награди – първа възрастова група:
– Наградата за най-добра мъжка роля – плакет, грамота и 80 лв., е поделена между Щерьо Щерев (Ян Бибиян) и Пенчо Ганчев (Фют) – изпълнители на главните роли в спектакъла „ЯН БИБИЯН” по Елин Пелин, представен от Театрална група „Самодейни таланти” при НЧ „Свети Климент Охридски” – Стара Загора
– Наградата за най-добра женска роля – плакет, грамота и 80 лв., получава Иванина Илинова за ролята на Гана Мързелана в спектакъла „ГАНА МЪРЗЕЛАНА” от Иванка Дебелушина, представен от Театрална школа „Звездици” при ОУ „Неофит Рилски” – Велинград
– Наградата за поддържаща мъжка роля – плакет, грамота и 50 лв., бе присъдена на Венци Костов за ролята на Живко в спектакъла „КОГАТО КУКЛИТЕ НЕ СПЯТ” от Леда Милева, представен от ДЮТФ „Смехоран” при НЧ „Съгласие” – Дебелец
– Наградата за поддържаща женска роля – плакет, грамота и 50 лв., спечели Пламена Христова за ролята на Аксиния в спектакъла „АЛЕНОТО ЦВЕТЕ”, в изпълнение на ТС „Дионисий” при НЧ „Напредък-1911” – Шемшево
– Наградата на името на Елка Петрова – основател на фестивала, бе отредена за Сиана Станчева за ролята на разказвач в спектакъла „ЯН БИБИЯН”, представен от Театрална група „Самодейни таланти” при НЧ „Свети Климент Охридски” – Стара Загора
– Поощрителни награди за актьорско майсторство – книга и грамота, получиха Габриела Серафиева за ролята на добрата фея в „ПРИКАЗКА ЗА ФЕИ” от Теодора Стамболска – спектакъл на Младежки театър „Приятели” при Младежки дом – Пазарджик, както и Стефан Симеонов за ролята на лъва от „ЖЪЛТОТО ОКО” от Никола Русев, представен от Детски театрален състав „Развитие” при Народно читалище „Развитие-1870”- Севлиево

Специалната награда на фестивала за най-добър спектакъл – статуетка „Малкият принц”, 350 лв. и грамота, бе присъдена за постановката „ПРЕДСТАВЛЕНИЕТО НА ХАМЛЕТ В СЕЛО ДОЛНО ТУТКАВО“ от Иво Брешан, дело на Театрално студио при Езикова гимназия „Христо Ботев” – Кърджали, режисура на Атанас Атанасов.
Първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лв., спечели Театрална школа при Обединен детски комплекс – Кюстендил, със „СЪКРОВИЩЕТО НА СИЛВЕСТЪР” от Анжел Вагенщайн, постановка на Ани Кръстева
Втора награда за спектакъл – плакет, грамота и 250 лв., бе присъдена на Театрална школа за деца и юноши „Водолей” при Арт асоциация „Водолей“ – София, за „ГРЕХОВЕ НАШИ” по разкази на А. П. Чехов, постановка на Симона Попова
Трета награда за спектакъл – плакет, грамота и 200 лв., бе за Младежко театрално студио „Развитие” при НЧ „Развитие-1870” – Севлиево, за спектакъла „НАЙ-ЧУДНОТО ЧУДО” от Стефан Цанев, постановка на Никола Узунов.
Поощрителна награда за спектакъл – комплект книги и грамота, получи ДЮТФ „Смехоран” при НЧ „Съгласие“ – Дебелец, за „НАШЕНЦИ” по Чудомир, постановка на Събка Илиева.
Наградата за спектакъл от кметството на с. Самоводене – грамота и предметна награда, бе връчена от кмета на Самоводене Николай Милаковски на МТС „Смехоранчета” при НЧ „Св. св. Кирил и Методий 1928” – гр. Габрово, за спектакъла „ЗМЕЙОВА СВАТБА” от Петко Тодоров, постановка на Виктория Петрова.
Наградата за спектакъл на Народно читалище “Извор – 1873” с. Самоводене – 50 лв. и грамота, получи Театрална студия при Езикова гимназия „проф. д-р Асен Златаров“ – Велико Търново, за спектакъла „Криворазбраната цивилизация“, постановка на Веселин Василев.

Индивидуални награди – втора възрастова група (14-19 год.):
– Наградата за най-добра мъжка роля – плакет, грамота и 80 лв., спечели Николай Пенчев за ролята на бащата в спектакъла „ТАРАЛЕЖ” от Иван Радоев, представен от МФТ „Импулс” при НЧ „ Развитие 1869” – Разград.
– Наградата за най-добра женска роля – плакет, грамота и 80 лв., получи Калина Липовска за главната роля в „ГРЕХОВЕ НАШИ” по разкази на А. П. Чехов, постановка на Театрална школа за деца и юноши „Водолей” при Арт асоциация „Водолей“ – София
– Наградата за поддържаща мъжка роля – плакет, грамота и 50 лв., бе присъдена на Мирослав Станчев за ролята на Капитан Кук в спектакъла „ПИТЪР ПАН” , представен от Театър „Арлекин” при Арт център „Арлекин” – Варна
– Наградата за поддържаща женска роля – плакет, грамота и 50 лв., спечели Кристияна Кръстева за ролята на Фелиция в спектакъла „СЪКРОВИЩЕТО НА СИЛВЕСТЪР”, представен от Театрална школа при Обединен детски комплекс – Кюстендил
– Наградата на името на Елка Петрова – основател на фестивала – бе отредена за Божидара Аврамова за ролята на бабата в спектакъла „ТАРАЛЕЖ” от Иван Радоев, постановка на МФТ „Импулс” при НЧ „ Развитие 1869” – Разград.
Поощрителни награди за актьорско майсторство – книга и грамота, получиха Светломир Петков – за ролята на Кросното от „СЪН В ЛЯТНА НОЩ”, представен от Театрално студио „Движение” при НЧ „Свети Климент Охридски 1858” – Стара Загора, както и Калина Спасова за ролята на Бернарда Алба от „ДОМЪТ НА БЕРНАРДА АЛБА”, представен от „Малък младежки театър зад пазара“ при ОП „Младежки център” – Хасково.
Новоучредената награда за най-ярко актьорско присъствие на името на Симеон Иванов бе връчена от НЧ „Съгласие“ – Дебелец, на Слави Мандаджиев, за ролята на Пърлето в „ПРЕДСТАВЛЕНИЕТО НА ХАМЛЕТ В СЕЛО ДОЛНО ТУТКАВО“ на Театрално студио Езикова гимназия „Христо Ботев” – Кърджали.
Организаторите от Община Велико Търново и Народно читалище “Извор – 1873” с. Самоводене благодарят на участниците за прекрасните спектакли, на авторитетното жури, на ръководството и техническия персонал на МДТ „Константин Кисимов“ и не на последно място – на прекрасните водещи на фестивала Силвия Шекилова и Георги Димитров.